08:10 Program Dnia
Spiker I - Dzień dobry państwu! Dziś mamy dzień jak codzień, imieniny obchodzą aktualni solenizanci, a z rzadkich - Impas, Stagnacy i Dewaluacjan. Dzień jest juz znacznie dłuższy od najkrótszego w roku, wstajemy więc już wcześniej, śpimy więc dość krótko, ale leżymy już dość długo.
Spiker II - Noc minęła spokojnie. Pogotowie Ratunkowe wyjeżdżało pięć razy, ale w końcu jakoś wyjechało, w Izbie Wytrzeźwień nocowało piętnaście osób, z czego dwie w stanie nietrzeźwym, a reszta to personel, który też gdzieś musi spać!
Spiker I - Słońce wzeszło dziś jak zwykle na wschodzie, a na zachodzie bez zmian jest.
Spiker II - Zgniło jest?
Spiker I - Jest!
Spiker II - I dobrze im tak!
Spiker I - Pewnie, że tak! I teraz przez moment "Z NAUKĄ NA TY", czyli kilka informacji z dawnych czasów!
Spiker II - 142550 lat temu pewien pitekantropus Ramak I po raz pierwszy trafia otoczakiem mamuta w oko, za jednym zamachem potwierdzając III zasadę dynamiki i w chwilę pożniej osierocając 43 dzieci.
Spiker I - 1425 lat temu grecki uczony Archimedes z okrzykiem - "Cholera! Topię się!!" - wyskakuje z wanny, określając dobrze znane prawo wyporu, przy okazji wybijając sobie na śliskiej podłodze rytm piętami z zimna, bo akurat wiało!
Spiker II - 540 lat temu znany uczony Ibrahim Ibn Jasyr wymyśla wreszcie od łachmyt sułtanowi Ali-Zbukowi, za co zostaje pozbawiony dalszych dotacji na badania naukowe oraz głowy!
Spiker I - 520 lat temu portugalski podróżnik Alonso de Flama, płynąc trasą osobiście wytyczoną przez króla, ląduje na mieliźnie, za co oznaczony zostaje orderem koronnym oraz mianowany naczelnym wodzem floty!
Spiker II - 490 lat temu John Fitzgerald Boockmacher miesza w równych proporcach saletrę amonową z pyłem węglowym, uderza w toto młotkiem i w chwilę poźniej może już wziąć się w garść.
Spiker I - Przed 68 laty chory wieśniak egipski Ramzes łyka w celach samobójczych, okruch piramidy unurzany w mule nilowym i zdrowieje w oczach nie zdając sobie sprawy z faktu, iż odkrywa Piramidon!
Spiker II - 36 lat temu powstaje kilka towarzystw o charakaterze naukowym i dla przeciwwagi kilka uczelni o charakterze towarzyskim!
Spiker I - 10 lat temu była środa, a dzisiaj co jest ?
Spiker II - Niewiele jest ... znaczy dobrze jest!
Spiker I - I dobrze! Hasło na dzis - "RUSZYMY Z POSAD BRYŁĘ ŚWIATA"
Spiker II - Tak, i część rusza, a część czeka, która z tych posad pierwsza się zwolni!
Spiker I - Motto na wczoraj: I wszystkim się zdawało, że tu wszystko gra jeszcze, a to echo... echo... echo...
Spiker II - Fraszka na dziś: Przyszła kryska na motyla. Motyl dyla i tyla!
Spiker I - I teraz kilka słów o pogodzie! Drodzy telewidzowie! Dziś w całym kraju ma być spokojnie, ciepło, tylko w dzielnicach centralncyh zaznaczy się wyraźny wpływ, a w pozostałych wyraźny odpływ. Wody powoli znowu przybywa. Uwaga Rolnicy - młockarnie i wialnie w pogotowiu! Najpierw młócimy potem wiejemy! Uwaga Wędkarze - robaki też zapowiadają się chude!
Spiker II - Uwaga Dozorcy! Alertu nie ogłasza się! Zamiecie raczej wykluczone, chociaż nie wiadomo jak zawieje! Uwaga Kierujący - widoczność dobra, zdejmujemy klapki, sprawdzamy poziom oleju, mniej klaksonu! Jeśli chodzi o czas reakcji... kto mi tu skreślil?...
Spiker I - Potem Ci powiem ... Uwaga Melomani! Juz niedługo do nabycia wszędzie - nowy, antyimportowy i antylicencyjny zestaw nagłaśniający, efekt kilkuletniej pracy 30-osobowego zespołu naukowców i konstruktorów! Urządzenie ma olbrzymie szanse stać się naszym bestsellerem eksportowym, choć na razie zużywa jeszcze zbyt wiele koksu i wymaga obsługi trzech ludzi!
Spiker II - A teraz dwa słowa o tym co przygotowaliśmy dla Państwa na dzisiaj, czyli "PROPOZYCJE POZYCJI I POZYCJE PROPOZYCJI".
Spiker I - Rozpoczniemy jak zwykle o 15.30 omowieniem programu i przedstawieniem pt. "WIADOMOŚCI". Tuż potem "ZWIERZYNIEC" - dziś zwierzenia poufne i tajne.
Spiker II - Od 15.30 - "NIE TYLKO W NIEDZIELĘ" - blok powtórzeniowy za lata 1975-1984, a w nim:
Spiker I - Od 15.30 z cyklu "PAMIĘTNIKI" program pt. "WSPOMNIENIA GRANATOWEGO MUNDURKA".
Spiker II - O 16.15 - "KOGO BIJE DZWON?" - reportaż z procesu sądowego Józefa Dzwona.
Spiker I - O 17.00 - "WSPOMNIENIA Z OKRESU MINIONEGO" - dziś "O DWÓCH TAKICH CO OKRADLIBY I KSIĘŻYC".
Spiker II - O 17.15 - "KLINIKA ZDROWEGO CZŁOWIEKA", a w niej między innymi: "PIĘĆ PALCÓW PO KOLEI" - reportaż z pracy traczy w tartaku w Cielesnej, wieczor poetycko-stomatologiczny "POD BOREM", pogadanka na temat - "ZAWAŁ JAKO PIERWSZA POTRZEBA W NAGŁYCH WYPADKACH", potem "SYN MARNOTRAWNY" - dyskusja o zaburzeniach trawienia u synow i, na zakończenie, rozwiązanie zagadki zimowej - "CO SOBIE POŁAMIEMY JAK SKOCZYMY Z DUŻEJ KROKWI?".
Spiker I - Od 17.45 do 17.50 - przerwa. Tetmajer. Utwory przebrane.
Spiker II - O 17.50 - "DZIEŃ DOBRY NIEDZIELNY KIEROWCO" - audycja dla jeszcze zmotoryzowanych, a w niej, między innymi, program muzyczny "SPOTKANIE Z WALCEM".
Spiker I - O 18.00 - "KANALIA'84" - reportaż z dorocznego Zjazdu Inżynierii Sanitarnej.
Spiker II - O 18.15 - "BIAŁE PLAMY NA MAPIE" - sprawozdanie z malowania Szkoły Podstawowej nr 2 na olejno.
Spiker I - O 18.35 - "KWADRANS ROLNICZY", a w nim - podstawowe zasady wychowu świń na porządnych ludzi, wykład "KOMU POGŁOWIE", film kukiełkowy "KAŻDY CHŁOP NA WAGĘ ZŁOTA", a następnie, w cyklu "ZIMNY WYCHÓW CIELĄT", pogadanka - "A MOŻE RENIFERY NASZĄ SZANSĄ?".
Spiker II - O 18.50 - teleturniej "KÓŁKO I TRÓJKĄT" - czyli coś dla pań, coś dla panów.
Spiker I - O 19.00 - dla dzieci na dobranoc - "BOLEK I LOLITA".
Spiker II - O 19.10 - "W KRĘGU SZTUKI PRYMITYWNEJ" - dziś oplatanie kordonkiem, dłubanie w korze i struganie wariata.
Spiker I - O 20.15 - program rozrywkowy "GWIAZDY POLSKIEJ PIOSENKI W OLIMPII" - będzie to transmisja z Zakładów Odzieżowych "Olimpia".
Spiker II - O 21.00 - film fabularny "OSTATNIE TANGO PO RYŻU" i, na zakończenie, o 22.30 montaż dokumentalny - "KTO MI DAŁ W SKRZYDŁA?". Tak mniej więcej, proszę państwa, przedstawia się nasze aktualne propozycje zatwierdzone miesiąc temu na dzień dzisiejszy. Przyjemnego odbioru!

On I - Ciszej - nie tłuczcie się! Nic nie można zrozumieć!
On II - Nie pierwszy raz...
On III -
(z portretem w ręku) - Słuchajcie - kto to jest ?
On I - To? Portret! Olej!
On III - Olewam! Ale kto na nim jest?
On I - Nie poznajesz ?
On III - Nie...
On I - Chwilę.. daj go bardziej do światła! ... A teraz?
On III - Też nie...
On I - Mocniejsza lampa na twarz by się przydała ... przypatrz się - ta twarz, te oczy ... Przypominasz sobie?
On III - Nie ...
On I - Moment - od kiedy masz telewizor?
On III - Od dawna - ale felerny! Kineskop mi strasznie obraz skracał. Jak się kto pojawił, to zawsze mu czegoś brakowało.
On I - I nic się nie dało zrobić ?
On III - Nie! Fachowcy powiedzieli, że tak już będzie! Wada taka!... Ale przecież ja nie muszę wszystkich portretów znać?
On I - Nie musisz - ale lepiej poznaj!

10:10 Rock And Jazz Of Ganz Globus
- Alleluja brothers, czyli dobry wieczór drodzy musicmani! Come back to everybody! Hallo boys! Hallo girls! Hallo oboynacaa! Na moim SPUTNIK-watch jest juz very późna o'clock! Czas więc na nasz nowy great-music-magazin "ROCK AND JAZZ OF GANZ GLOBUS", w którym wiadomości o sensacjach w światowej muzyce przekaża nasi specjalni donosiciele! Attention! Nie wolno smoking! Lets go!
(głośna muzyka nowofalowa)
- Hallo Las Vegas! Halo Las Vegas ! Goldwyn - masz głos!!
- Yes ! Tu Las Vegas! Z "Metro" mówi Goldwyn Mayer! Good afternoon polish musicmani! W Polsce podobno roztopy, a u nas ani kropli - susza i prohibicja! Las Vegas o tej porze lśni miriadami świateł romantycznie odbijających się w załzawionych oczach tych zgranych do cna!
- Sorry Goldwyn - ale co w music?!
- W music all right jest! W ekskluzywnej dzielnicy DOLCE VITA - po waszemu DOLCE MATA?, znanej z pięknych dziewcząt, rekordy popularności biją nadal dwa stare polish-przeboje - "DAJ" i "PRZELEĆ MNIE", w tutejszym tłumaczeniu - "GIVE ME" i "FLY BY ME QUICK!". Sprawdziłem - niezłe!
- Excuse me, Goldwyn, a coś jeszcze jest grane ?
- Ooooo - grane jest wysoko! Aktualnie w banku Cassino - "Metro" prawie dwa miliony, a my w kwartecie! Szejk Ibn Abdullah Opec - plantator ropy naftowej zaczął wysoko z całą furą petro-dollars, ale już ma only furę i jest raczej out!
- A jak you leci?
- Zupełnie good! Właśnie przed chwilą wszedłem w ciemno, ale jeszcze nie wiem w co, w każdym razie wyraźnie czuć!
- O excuse me - co czuć?
- Grubszą forsę, naturalment! W związku z tym sorry, ale times is money, więc z braku money, tyle na dzisiaj z Las Vegas! Good night!
- Good night and good luck ci Goldwyn!
(głośna muzyka nowofalowa)
- A co w Kwabongo ?! Halo Kwabongo ! Halo Kwabongo!!...
- Halo, yes - tu byc Kwabongo! Przed mikrofonem siedzieć mnóstwo wygodnie Kiphoge Bwanga!
- Salem allejkum Bwanga! Moja twoja pozdrawiać! Co nowego w rytmach Czarnego Lądu!?
- Oooo, w rytmach też byc przyjemnie! Dzisiaj wszyscy tańczyć wielka, głośna taniec, bo nasza zabić słonia na "niamu", a wasza przysłać nam nowa fabrika. I teraz wszyscy być zadowoleni mnóstwo,mnóstwo i tańczyć klepiąc się w głowę z wielka radość przy duży ogień! Bardzo przyjemni!
- Halo Bwanga! Moja wiedzieć, że twoja być mądra i cwana kacyk, ale niech twoja powie moja, co w muzyce!?
- Oooo, w muzyce też byc wielka postep! Niedawno moja zrobić pod własna patronata wielka festwialowa palawera i na niej wszyscy grać i śpiewać, i dźgać dzida jedna druga! Mnóstwo przyjemni! Wszyscy też spiewać wasza piękna, polska piosenka - "Góralu, czi twojej mnóstwo nie żal?", która dawno, dawno nauczyć nas wasza filmowa ludzia od "Pustyni i puszczi"! To być smutna piosenka i moja mnóstwo płakać, i mojej kręcić się wszystko mocno, mocno, a potem moja mieć mnóstwo za wielka głowa i pić tylko czysta woda!
Bardzo przyjemni! I tyle moja mieć na dzisiaj to twoja! Dżeń dobri!
(głośna muzyka nowofalowa)
- Halo! Halo Paryż! jean, mamy cię na fonii!!
- Ja też was mam! Bonjour madame, bonjour monsieurs! Ici Paris, tu parle wasz pachnący "Soir de Paris" Jean Jacques Salignac! Kochani, Paryż nocą wyglada trochę niewyraźnie, ale cudownie, a najlepsze kasztany są na placu Pigalle!
- Wiemy - Zuzanna lubi je tylko jesienią! Pardon Jean - ale co w muzyce?!
- O, w musique bon jest! Francuska chanson ma-na-mur zapewnione powodzenie!
- To good! Ale czy coś sie aktualnie dzieje?
- O oui! Naturalment! Aktualnie na deskach paryskiej "Olimpii" z dużym powodzeniem schnie powoli szybkoschnąca farba naszej firmy "Le Grande Chemitechnique" firmowanej przez firmę "La Społem"! Poza tym francaise cinematografique dziękuje waszej television za zorganizowanie tak długiego festiwalu niektórych francuskich - umówmy się - filmów! A wydawało się, że tego juz nikt nie kupi!
- Spokojnie, Jean, to nie jest jeszcze najdłuższy festiwal filmowy jaki oglądamy!
- Oui ? To ktoś zrobił jeszcze bardziej fantastique interes?!
- Yes ! Musiał! Coś jeszcze ?
- Oui ! Bardzo też nadal reklamuje się tu wasz ciągle nowe auto - POLONEZ! Widzialem!
- I co ?
- Owszem ! Duże !
- O, merci ci Jean!
- Nie ma za co! A w ogóle w Paryżu bon jest! A u was?!
- Też co krok to bon!
- To bon! I tyle na dziś z Paryża! Merci bien! Wasz Jean Jacques Salignac parle wam juz - au revoire!
- Au revoire Jean! Merci ci i good night ci!
(głośna muzyka nowofalowa)

On I - Który to kanał?
On III - Drugi!
On I - A co na innych?
On III - Też pierwszy albo drugi!
On I - To przełącz na pierwszy!


10:25 Z Poradnika Działkowicza
Dobry wieczór!
W naszym coraz popularniejszym cyklu "Z ZIEMI NA STÓŁ '84" dzisiaj kilka podstawowych wiadomości o marchwi! Marchwi mamy dwa rodzaje: karotka i normalna! Dawniej podobno była jeszcze marchwia branderburska, ale teraz nie ma. I dobrze. W marchwi jak widzimy to wyróżniamy: bulwę czyli kłącz, czyli korzeń, oraz z przeproszeniem - nać! od strony bulwy marchwia zawiera takie witaminy jak: multiwitamina... i inne. Też ważne. Dlatego traktujemy ją jako źródło witamin. Nać tez możemy traktować jako źródło witamin, chociaż okropnie włazi między zęby. Takie traktowanie naci nazywamy spasaniem. Z bulwy możemy robić różne rzeczy. Możemy też robić przetwory takie jak: kompot z wisni, truskawki, powidła, bigos. Inne też możemy. Z marchwi przetworów nie robiimy. Marchwię pozyskujemy wyrywując ja z podłoża. Mozemy tez wykopywać motyką, tylko ostrożnie, żęby nam się blacha nie omskła na bulwę, bo wtedy się robi rozdziapa, brzydko wygląda, a witaminy przełażą na motykę. I tyle o motyce. Dziekuję państwu.

On III - Komu on dziękuje?
On I - A komu ma dziękować? Wystąpił w państwowej instytucji, więc dziękuje komu trzeba!
On II - Strasznie się teraz wszelkie poradnictwo rozwinęło...
On I - I dobrze! Włączy człowiek telewizor i juz wie co robić, jak robić, co mu wolno, co mu szybko... urośnie - wszystko wie! Zrób trochę głośniej!...


12:55 Z Kamerą Wśród Zwierząt
Na tle egzotycznej flory ogrodu zoologcznego para prowadzących - On i Ona.
Ona trzyma w rękach ogromnego pytona.

On - (uśmiechając się do kamery) - Dobry wieczór państwu! Dziś w naszym stałym cyklu przyrodniczym "WŚRÓD PŁAZÓW I GADZIN" - kolejne spotkanie z najwspanialszym przedstawicielami tych okazów płazów!
Ona - I gadzin!
On - Też! Oto na początek nasz Bartek, wspaniały pyton, przykład bujnej ewolucji... (półgębkiem do Niej, jednocześnie uśmiechając się do kamery)... CZYM JEGO TAK CZUĆ?...
Ona - (uśmiechając się do kamery)... TWOJĄ WODĄ "YUCHT", CAŁY FLAKON RANO ŁYKNĄŁ...
On - ... bujnej ewolucji, proszę państwa - i innych równie wspaniałych przeobrażeń!... I CZYM JA SIĘ TERAZ BĘDĘ PO GOLENIU SMAROWAŁ? NIM ?
Ona - (półgębkiem)... NIE WIEM... UWAŻAJ, BO ON PO TEJ WODZIE JEST JAKIŚ DZIWNY!... (do kamery)... I właśnie te przeobrażenia, proszę państwa, doprowadziły do takiego wspaniałego przyrodniczego efektu! Nasz Bartek mimo potężnej siły, to gad łagodny, miły... BARTEK, NIE ŚCISKAJ PANA!... żyjący ze wszystkimi w zgodzie i tak zwanej przyjaźni... BARTEK, PUŚĆ PANA !!!!...ANTEK ODDYCHAJ GŁĘBOKO!!!... BARTEK!!!!.... RATUNKU!!!!!!.........
muzyka taneczna

[Loża 44 - Spis Tekstów] [Mail'nij do mnie]
Ostatnie zmiany: 2 październik 1998 20:08:13