[Indeks] [Historia] [Programy] [Kartoteka] [Galeria] [Teksty] [Słownik]


TRUDNIEJSZYCH POJĘĆ

Biorąc pod uwagę współczesne czasy oraz współczesnego czytelnika stwierdziłem, że wiele pojęć, zwrotów oraz wyrazów zawartych w tekstach, może być niezrozumiałych. Z tego też powodu zamieszczam poniższy słowniczek. Słowniczek jest niepełny. Jeśli przeczytasz jakiś fragment i wyda Ci się on niezrozumiały - wyślij mi maila. Postaram sie tu umieścić tłumaczenie.

eloy

B
bon PKO
W zasadzie pieniądz. Tyle, że nie prawdziwy. A w zasadzie prawdziwy tylko nie do końca. Jak ktoś przyjeżdżał zza granicy to legalnie wwiezione dolary zamieniał na bony PKO, za które mógł kupować w PEWEX-ie (patrz PEWEX). Niestety można było tylko wymieniać po oficjalnym kursie dolara (patrz kurs dolara)
K
kartki (na mięso, benzyne i inne)
Kawałek papieru, który upoważniał do wykupienia produktu zaznaczonego na kartce. Co ciekawe i tak trzeba było za produkt zapłacić.
kolejka
W ogólności tłum ludzi ustawionych po kolei z twarzą zwróconą w kierunku tabliczki z napisem "Przyjęcie towaru". Z kolejką związane były związane różne rytuały takie jak:
Uwaga! To, że się stało w kolejce i odstało swoje nie oznaczało automatycznie, że kupiło się to co się chciało!
Istniały też sklepy bez kolejek np. PEWEX (patrz PEWEX).
kufajka
Uniwersalny Roboczy Strój Ocieplany. Używany był przede wszystkim podczas pracy na tzw. "powietrzu", aczkolwiek zdarzały się jednostki, które traktowały kufajkę jako strój wizytowy.
kurs dolara
Istniały dwa kursy dolara: oficjalny (tanio jak barszcz i dodatkowo można było tylko sprzedać), oraz nieoficjalny (czyli nielegalny). Dolary były potrzebne, aby kupować w PEWEX-ie (patrz PEWEX).
P
PEWEX
Sklepy bez kolejek, w których wszystko można było dostać i to bez kolejek. Niestety tylko za normalne pieniądze (patrz kurs dolara). Co ciekawe w PEWEX-ie można było kupić też polskie towary (np. samochód marki Polski Fiat). Odmianą PEWEX-u była Baltona. Zobacz jeszcze bony PKO.
PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne)
Mityczna instytucja zajmująca się dostarczaniem żywności na rynek.
pieniądze
Należy pamiętać, że w latach dziewiećdziesiątych była denominacja. Wszystkie sumy są podawane w starych cenach.
R
rzecznik rządu
Człowiek wynajęty do tego aby mówił ludziom to co i tak wiedzą, a nie mówił tego czego chcieli by się dowiedzieć. W owych czasach rzecznikiem rządu był Jerzy Urban - charakteryzujący się poczuciem humoru i dużymi uszami.
S
spekulant
Człowiek, który kupował taniej a sprzedawał drożej. Kiedyś to było źle widziane.
T
trzynasta (godzina)
Wyobraźcie sobie, że dawniej alkohol sprzedawali tylko po godzinie trzynastej. Miało to jakoby zmniejszyć alkoholizm.

[Indeks] [Historia] [Programy] [Kartoteka] [Galeria] [Teksty] [Słownik]
Ostatnie poprawki: 29 wrzesień 1998 16:07:58